link Within

29 Eylül 2013 Pazar

BÜYÜK DÜŞLER (The Big Dream)

     Yönetmen;Michele Placido
     Oyuncular; Jasmine Trinca, Luca Argentero,Massimo Poplizio
                       2009 yapımı. 

     İtalyan sineması örneği izledik bu pazar da.  Ne kadar benzerlikler var bizde yaşananlarla demeden edemedik. Bir o kadar da farklılıklar.....     Ne demek istediğimi izleyince anlayacaksınız eminim. ...


     Sinema tekniği açısından muhteşemlik, görsel şölen felan yok ama politik sinema için iyi bir örnek....       Biraz da benim gençliğimi çağrıştırdığı için sıcak buldum sanırım. :)))


28 Eylül 2013 Cumartesi

HAMUR ŞEKİLLENDİRME

        Sevgili Nowacraft'ta gezinip yelek modelleri bakınırken bunlara rastladım ve birden vuruldum. Paylaşmadan edemedim. Ama tabi ki devamı için lütfen arkadaşımın bloğuna uğrayın. Çok beğenip arşivinize kayıt edeceğinize garanti veriyorum.  Ama bağlantılar farklı yani iki yazısı var Nowacraft'ın... Dolu dolu. 1 ve 2.....


 
 Birer sanat eseri sanki......


Daha bunlar ne ki......


Alıp yemek geldi içimden......


Konuklara göz ziyafeti de çekilir böyle bir sunumla.....Çok sevimli......


27 Eylül 2013 Cuma

GÜLE GÜLE USTAM......

     Çok erken oldu ayrılık....Hala üretirken, hala yüreklere güzellikler, akıllara tazelikler sunarken.....Işıklar içinde yat ustam.....

                   
      " Kelebek olup da uçma
        zamanı geldi şimdi.
        Kanatlarım ulaşır mı
        bunca acıdan sonra

        göğün denizle birleştiği
        o ufuk çizgisine?  ”
                                                                 Ahmet Erhan


                 
      Aşağıdaki şiiri Tuncel Kurtiz'den dinlemiştim. Ve bir kez ondan dinledikten sonra o davudi sesle anımsadım hep bu şiiri. Hep dizelerde onun sesi yankılandı. Bu şiir başka türlü okunamazdı benim için artık ..


  "...
  Kocalmaya alışıyorum dünyanın en zor zanaatına,
  kapıları çalmaya son kere,

 durup durmadan ayrılığa.

 Saatler, akarsınız, akarsınız, akarsınız...

  Anlamaya çalışıyorum inanmayı yitirmenin pahasına.
  Bir söz söyleyecektim sana söyleyemedim.
  Dünyamda sabahleyin aç karına içilen cıgaramın tadı.
  Ölüm kendinden önce bana yalnızlığını yolladı.
  Kıskanıyorum öylelerini kocaldıklarının farkında bile         değiller,
  öylesine başlarından aşkın işleri... "

                                       Nazım HikmetDAVİD BOWİE- Space Oddity (With Lyrics) HD

22 Eylül 2013 Pazar

ŞİŞELERİMDEN BİRKAÇI DAHA......

   O zamanlar neden bu kadar çok şişe giydirdiğimi merak ederseniz söyleyeyim. Evde temizlik yaptığımız bir dönemdi. Şunu da yaparım, bunu da yaparım diye biriktirdiğimiz şeyleri görünce bir kısmını ayıklayıp kullanabilecek olanlara verdik. 
    Kıyamadıklarımız ve "Aaaa aslında bundan şey de yapılabiliiiiiir! " dediklerimiz de bizde kaldı. O şeylerden bir demet bunlar. 
    Evde biriken şişeler ve artmış çeşit çeşit parça dantel ipleri ve bazı boncuklardan bunlar ortaya çıktı. :)))
     Şu  yukarıdaki siyahı ve ebrulileri pek sevemediğimi söylemem gerek. :) 

Kahverengi de pek perişan durmuş. Ama inanın çok beğenilerek alındılar benden. Güzel armağanlara dönüştüler. .... BAŞKALARININ HAYATI - (Das Leben der Anderen), The Lives Of Others       Bu pazarın filmiydi. Lütfen izleyin derim. 


     " Senaryosunu Florian Henckel von Donnersmarck'ın yazdığı ve yönettiği filmin önemli rollerinde Martina Gedeck, Ulrich Mühe ve Sebastian Koch oynamışlardır. "Başkalarının Hayatı" yönetmenin kendi başına çektiği ilk uzun metrajlı sinema filmidir.


 1984 yılının Doğu Almanya'sında geçen bu politik gerilim filminde, ülkenin güçlü gizli polis örgütüStasi'nin yetenekli istihbarat elemanı Yüzbaşı Gerd Wiesler'in (Ulrich Mühe) rejim karşıtı olabilecekleri düşünülen bir sanatçı çifti gizlice dinleyip takip ederken yavaş yavaş yaptığı işten pişmanlık duyması anlatılmaktadır. 
       Konusu ve mesajı açısından film 1974 tarihliFrancis Ford Coppola filmiKonuşma'yı (The Conversation) andırır. Tıpkı o film gibi, "Başkalarının Hayatı" da bir politik rejim eleştirisinden daha çok, kişilerin ruh hallerini derinlemesine inceleyen, karakter tahlilleri yapan bir filmdir.


       En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü'nü ve aynı dalda BAFTA,Bodil ve César Ödülleri'ni kazandı. Bunlardan başka çeşitli yarışma ve festivallerde filme 58 ödül daha verildi. "Başkalarının Hayatı" IMDb'nin en iyi 250 Film listesinde bulunmakta ve sıralamada üst sıralarda yer almaktadır."   diyor Vikipedia
          Ben de diyorum ki ; iyi ki izlemişim. Harikaydı. özellikle sonu çok başarılı. Oyunculuklar çok samimi. Görüntü kalitesine diyecek yok zaten.  Çok düz bir anlatımı olmamasına rağmen çok da rahatlıkla izleniyor. Çünkü anlatılanlar ve oyunculuk, yönetmenlik başarısı sizi filmin içine çekiveriyor. 
       Soundtrackı yani müzikleri de cabası.....
       Sistemleri, rejimleri sorgulayan bir yapım. İnsanı unutan her sistem çöker. Ya da rejimler demek lazım.  Rejimlerin ve sistemlerin amacı insana hizmet etmek olmalıdır.

     

21 Eylül 2013 Cumartesi

SÜSLÜ ŞİŞELERİME DEVAM...

Önceki yazımda şişeleri temizledik ve giydirdik. Ama nasıl giydirdik. Birkaç şişe askerim daha görücüye çıkıyor şimdi. 


Değişik renk ve modellerde danteller içinde....     Bu son halini alan küçük Tekel Kanyak şişemize bakalım yakından. 


Kapağına da başlık örüyorum.


Örmeye alttan başlıyorum. Düz bir zincir çekiyorum önce şişenin tabanı boyunda. (Yuvarlak tabanlı şişelerde de yuvarlak yapıp onun üzerine çıkıyorum. ) Sonra iki başında arttırarak döne döne zincirin iki tarafını da örüyor ve bu şekli elde ediyorum. Hiç arttırmadan asıl modele geçiyorum sonra.


Kapağa da küçük bir yuvarlakla başlayarak önce bir düz motif yapıyorum. Belli aralıklarla arttırıyorum yine. İstediğim genişliğe gelince arttırmadan dümdüz çıkıyorum.

Bitince kapağa tutkalla monte ediyorum.


Tepeden görünüşü böyle. ...GÜNNNNAAAAAYYYYDIIIIIIIN............18 Eylül 2013 Çarşamba

ŞİŞE GİYDİRMECE.......

                 Önce her türden şişeyi kullanabileceğinizi belirtmek isterim. İyi bir değerlendirme ve dönüşüm çalışması aynı zamanda. Hem de çok şık. Bu yazıyı 3 yıl önce  hazırlamışım ama yüklemeden yaklaşık 3 yıl ara vermişim. Yani bu çalışmalarım oldukça eski ve elimde sadece ev için ayırdığım 2 şişem kaldı. Onlarca üretmiştim. Çok şık hediyeler oldular. :))) 

Sadede gelirsek, şişelerin etiketlerini temizlemek için bir süre ılık suda tutuyorum. Derin olduğu için eski düdüklümü bu iş için kullanıyorum. Yarım saat suda bekleyen şişeler güzelce ovulduktan sonra bu hale geliyorlar.


       Ovma dediysem aldanmayın. Zor bir işlem değil. Bulaşık eldivenim zarar görmesin diye çizmeyen teli bulaşık süngeriyle tutarak hızlıca etiketleri söküveriyorum.


     Aslında bıçağın tersiyle de çıkıyor etiketler. Eski etiketlerde telle çıkarmak sorun olmuyor inatçı etiketlerde bıçak daha iyi sonuç veriyor diyebilirim.


       Temizlenen şişemizi görüyorsunuz. :)))))


     Şişe kapaklarının altında bir metal halka olur. Onu da tornavida ya da benzeri bir şeyle çıkarıyorum.


        Bu metal halkalar çok yumuşak olduğu için o da kolay bir işlem.


         İşte şimdi çırçıplak kaldııııı.....


            Ve hemmmeeemn gece elbisesini giyiverdi.
İster kapağıyla, isterseniz seyyar mantarla ağzını kapatarak kullanmak mümkün. :)))

     Aslında şişe dik konumdayken kapak, yatayken mantar kullanacaktım. Tersini yapmışım. O yanından çıkan kordon da askılığı. Herhangi bir yere asarak kullanmak da mümkün oluyor.
       Dediğim gibi ; yarım kalmış bir yazı olduğu için daha farklı görüntülemem mümkün olmadı. Bunlar eski fotolar ve şişeler elimde değil şu anda.

      Bu arada bu yazının devamı da olacak. :)))) Az sonra....

16 Eylül 2013 Pazartesi

MUHTEŞEM NAKIŞ MOTİFİ ......

Cudaki çok teşekkürler.           


Her iki renk de muhteşem durmuş. Hatta pastel renklerle renkli de yapmak mümkün.
Sevgili Cudaki'den aldım. Dayanamadım. Çok güzeller çünkü. Paylaşmazsam sizlerle haksızlık edeceğimi düşündüm. Umarım beğenirsiniz.
   Ben bunu mutlaka kullanmak istiyorum. :)

http://cudaki.blogspot.com/