link Within

27 Şubat 2010 Cumartesi

DAMSON ŞAL

Düz başlanıyor geniş kenardan ve ajurlardan arttırılıyor.Çok kullanışlı bir biçim alıyor genişledikçe. Benzerini kullanan arkadaşlarımın dediğine göre omuzdan kayma, düşme gibi sorunlar asla olmuyormuş. Çok da hoş duruyor.
Yukarıda ve aşağıda olduğu gibi kullanılabiliyor.
Bu modeli aldığım yerde çok hoş başka modeller de vardı. Buradan aldım. Las e Linhas'a teşekkürler....

ÖRGÜ KOLYE UÇLARI


Cıvıl cıvıl, pastoral bir çalışma.
Bunu aldığım sitede çok daha güzel diyebileceğim örgü kolyeler var. Bakmanızı öneririm arkadaşlar. Burada lidialuz.blogspot.com'a teşekkürler.....

26 Şubat 2010 Cuma

DANTEL KOLYE

Zerafet timsali.....Dantel ya da az buçuk tığ işi bilenlerin bakarak çok kolalıkla çıkarabileceği bir model. Ama bunu düşünüp de bu haliyle kullanmayı akıl eden yaratıcılığa teşekkürler.

24 Şubat 2010 Çarşamba

YONCA KOLYE

Kolay ama çok şık, üstelik sade bir model. Baharda hafif giysilerle ve yakası daha açık bluzlarla çok yakışacağını düşünüyorum. Tığla yapılacak dört yapraklı yoncalar sonra birbirine tutturulacak, hepsi o kadar.Arkası zincirle uzatışarak bağlı da yapılabilir, kanca vb. de takılabilir.
Buradan aldım. Çok teşekkür ederim arkadaşıma. ....

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Arkadaşımız ,Seher de bu güzel ve anlamlı gün için hediye çekilişi yapmak istemiş. Benden duyurması. Onun bloğuna mutlaka uğrayın derim. sehervehobileri.blogspot.com'a yani. Ona bu ince düşünceliliği için çok teşekkürler....

17 Şubat 2010 Çarşamba

KÖŞE LAMBASI

Kağıtları şeritler halinde kesip, önce sıkı, sonra gevşek şekilde kıvırarak yapılıyor bu güller. Ucu da dağılmasın diye hafifçe yapıştırılıyor.
Daha önce de yoyolardan yapılmış buna benzer bir lamba görmüştüm bir yerde. Çok hoşuma gitmişti. Kağıt güllerden yapılmış. Çok şık buldum. Amo Craft'a teşekkürler. Buradan aldım.

16 Şubat 2010 Salı

ŞIK DANTELLER

Ben eskiden dantel yalnızca Anadolu'ya özgü bir iş sanırdım. Yukarıdaki modeli özellikle çok çok beğendim. Büyüterek sayılarını almak mümkün. Buradan aldım.

ŞIK BİR YELEK

Boynunuzu rahatsız etmeyecek kadar, ya da istediğiniz yaka genişliğince ilmekle örgüye başlıyorsunuz. Yanlardan, 6-7 ilmek ( her iki yandan da) haraşo örüyor,diğerlerini selanik ya da lastik örgü yapıyorsunuz. Yanlardan bırakılan haraşolar ön tarafta ilik ya da serbest durmak üzere ayrılmış oluyor. Dikkatlice bakarsanız, belli aralıklarla, dairemsi bir görünüm alması için, ilmek arttırılıyor. Bunu beş sırada bir yapmışlar. Ve 5-6 ilmekte bir arttırmışlar. Bir arkadaşım da buna benzer bir çalışmayı ince şişle başlayıp, 5 sırada bir daha kalın şişlere geçerek yapmıştı. Çok inceden kalına doğru 5 sırada bir şiş değiştirerek de bunu elde etmek mümkün. Sonra:

İstediğiniz uzunluğa getirdikten sonra( Kolunun kendinden çıkma olacağını hesaba katarak kol uzunluğuna göre karar vermek gerek.) düz örgüye geçeceksiniz. Koltuk altına gelen kısmı yine beden ölçülerinizie göre ayırıp şişe ilmek takarak atlayıp( Lastik ya da selanik örgüyü de keserek) tekrar sırta devam edeceksiniz. Diğer kol da aynı biçimde yapılacak. Alta kadar yine istediğiniz boyda uzatabilirsiniz. Bu modeli buradan aldım.
knitally.blogspot.com 'a teşekkürler.

Arkadaşlar, öncelikle KNİTALLY'den çok çok özür diliyorum. Nasıl bir yanlışlık yapmışım anlatamam. Linke onun adresi yerine o sırada gezindiğim Devlet Tiyatrolarının adresini yapıştırmışım.Ve bu yanlışlığı maalesef ancak bugün fark ettim. Ne kadar özür dilesem az biliyorum. Emeğe saygı derken, bir taraftan da müthiş bir hata yapmışım. Bu dikkatsizliğin tekrarlanmaması için elimden geleni yapacağım. KNİTALLY; çok özür diliyorum.

14 Şubat 2010 Pazar

TORBA - ÇANTA

Bu proje tamamen kendi uydurmamdır. Evdeki kırpıntıları değerlendirmek için bulunmuş ve çok beğenilmiş bir çalışmadır. Daha önce bunları poşet torbası olarak yayınlamıştım. Burada ve burada.....
Poşete HAYIR dediğimizden beri artık yalnızca torba olarak dikiyorum ve işliyorum. Çocuk odalarında oyuncak toplamak ya da banyolarda kirli toplamak için de kullanılabilir.
Üstüne evde ne varsa kullanılmayan kırpıntı,boncuk, pul,oya artığı vs,vs hepsini diktim. Tek tek kötüydüler ama bir araya gelince hoş oldular. Biraz zahmetli iş onları tek tek dikmek ama olsun. Sevdim ben. Sabır istiyor.
Sonra da iki tarafını dikişle birleştirdik mi işte torbamız....

ÇİLEK ÇANTA

Fazla söze gerek yok sanırım. Çantamızda,elimizde yer tutmadan taşıyabileceğimiz ve alışverişte poşetlerden bizi kurtaracak bir çözüm. Hem de sadece 2 liraya satılıyor. Çok şık.

PATİKLER
Ne kadar şirinler değil mi? Bir iki yıl önce bunların büyüklerinden örmüştüm. İnanın onlar da bunlar kadar şık ve sevimli oluyorlar. Tığ işi. Önce döne döne taban örülüyor. Büyüklüğünr göre diyelim ki 25 zincir çekiliyor. Hem zincirin üstüne hem de tersinden alt tarafı sayılan kısmına sık iğne ya da zincirsiz trabzan örüyorsunuz. İki baştan arttırarak istediiniz kadar büyütüyorsunuz tabanı. Sonra arttırmayı keserek örmeye devam ediyorsunuz. O kendiliğinden yukarı doğru oluşmaya başlıyor. Bu kadar. Yeterli yüksekliğe geldiğini düşündüğünüz zaman bitirip ön kısmını yapıyorsunuz. Burnun önünü yani. Motif ya da bir iki sıra örgü ya da çapraz bant gibi .Süslemesi size kalmış. :))) Bunları bu siteden aldım. hoookcandy.com' a teşekkürler.....

13 Şubat 2010 Cumartesi

ERKEK BEBEKLER İÇİN HIRKA,MONT

Tanıştırayım....Bu bizim yakışıklımız FURKAN.....2. doğum günü için ona şık bir mont örmek istedim. Ama Furkan yakınımızda olmadığı için çok ezbere ördüm. Neyse tam tutturmuşum ölçülerini. Daha doğrusu adam yakışıklı, ne giyse yakışıyor maaşallah demek lazım.... Şu cin gibi gözleri görüyor musunuz?:))))
Ama Furkan'ı bir saniye hareketsiz tutmak ne mümkün. O nedenle fotoğraflar oldukça hareketli :)) çıkmış....
Bu da montumuzun genel görünümü. Önlerini 6 ilmekli saç örgü yaptım. 3-3 bükülenden yani. Aralarına da 8 ilmek düz örgü koydum. 8 ilmek düz örgü, 2 ilmek ters, 6 ilmek saç örgü için düz,2 ilmek tekrar ters,8 ilmek düz ara örgü şeklinde tüm önü doldurdum. Arkayı kolay olması için tamamen düz ördüm.Kolları da öyle. Yakasını sonradan ilmek çekerek lastik örgü ile yaptım. Önüne de bir fermuar diktim mi oldu işteee.....Güle güle giysin....

4 Şubat 2010 Perşembe

ÖRME MUMLUKLAR....

Bu örme mumluklar bana eskiden bardak altlarına konulan dantel örtüleri anımsattı. Misafirlere su verirken o dantel bardak altlıkları kullanılırdı. Güzel bir fikir. Buradan aldım. Bazarek Handmade.....

2 Şubat 2010 Salı

KİTAP AYRACI YAPIMI

Pastanelerin ambalaj kutularının bazen ne kadar güzel desenleri oluyor. Hem baskı kaliteleri, kullanılan kağıtlar da çok özel ve birinci sınıf oluyor. O zaman bizde onları atmaya kıyamıyoruz. Peki ne yapıyoruz? Hiçbir şey yapamazsak oğlum onlardan yalnızca düzgünce keserek kitap ayraçları yapıyor. (Daha önce yine oğlumun yaptığı deri kitap ayraçlarını da yayınlamıştım.)
Çeşitli boyutlarda ve çeşitli genişliklerde yapmak mümkün. Hatta aşağıda en sondaki ayraçta olduğu gibi şekillendirerek kesmek de mümkün. Kimi zaman baş kısımlarına dergilerden kestiği güzel resimleri, çeşitli sanat eserlerinin fotoğraflarını da yapıştırıyor. Bazen boncukla ya da kumaşla da süslüyor. Gerisi hayal gücünüze kalmış. ....
Çok çok ekonomik, ucuz ve kolay bir dönüşüm projesi diyebilirim.
Sonra da ben onları kitap okuyan öğrencilerime hediye ediyorum. Sözgelimi arabalara düşkünse , baş kısmına araba resmi yapıştırtıyorum. Ayna ve tarağı mı seviyor, ona göre bir resim, yok sanata mı düşkün ona göre resim. Yani kişiye özel dizaynla onları okumaya özendirmeye de çalışıyoruz. İnanın çok işe yarıyor.