link Within

31 Ağustos 2009 Pazartesi

KOT ETEK DİKTİM

Önce bel ve kalça ölçüme göre düz bir parça kestim(korsaj). Amacım biraz bol bir etek dikmekti.Göbekli görünmemek için eteğin üst kısmını korsajlı yapmaya karar verdim. Yani üst kısmı belime oturan bir model seçtim.
Korsajın altına bol olan kumaşı;10cm aralıklı küçük pililerle tutturdum.
Eteğin beli , belime tam otursun ve daha düzgün dursun diye dört tane pens ekledim.

İlik açıp düğmelerini de diktikten sonra etek ucuna bir de dantel ekledim. Biraz kısa gibi geldiği için. Veee sonuç....

BOLERO YA DA BLUZ

Bunu yarım metre kumaştan diktim. Omuz ve kol genişliğime göre ölçüp görüldüğü gibi bir omuz eğimi kestim.Önünün de arkaya uygun şekilde iki parça olarak kesip V yaka oydum. O kadar parçaları birbirine tutturdum. Kol takma sorunu olmadığı için çok kolay oldu. Kenarını da pembe iple dantel yaptım.Önü kruvaze olarak da giyilebiliyor rahatlıkla. İstediğiniz kadar boyunu uztarak bu modeli bluz da dikebilirsiniz. Ya da önü kapatarak taytların üstünde kullanabilirsiniz.Bir saatte yapılabili

30 Ağustos 2009 Pazar

KIRLENT-YASTIK


Evdeki dantel parçalarından ya da yine tek tük kalmış oda takımı parçalarından yaptım salon kırlentlerimi. Çok klasik bir hava verdi. Çok da şık durdular.Dantelleri kırlentin ölçüsüne göre kestiğim kumaşın üstüne aplike ettikten sonra (makinemin sarma ayarı ile geçirdim dantelleri) dantelin altına gelen kısımlardaki kumaşları keserek çıkardım.Altına da mobilyanıza uygun renkte kumaşlardan astar yapabilirsiniz. Bana siyah uyuyordu. Sonra da kırlentlerime geçirdim.Sarma işini sarı simli iple yaptım. Düz dikişle de geçirmek mümkün tabi. İsteğe göre.

PAZAR ÇANTALARIM

Bloğumda linkini kullandığım pazarfilesi.blogspot.com'dan aldığım esinle yaptığım pazar çantalarım bunlar."POŞETE HAYIR!"Daha değişik malzemelerden de üreteceğim.50cm . 50 cm olarak kare kestiğim kumaşın üstüne;evdeki tek tük dantel parçalarını, eşimden kalan kravat mendilini,eski bir yemeni oyasını aplike ettim. Sonra da üç kenarını diktim. Çantaların ağzına biraz zerafet katmak için gördüğünüz gibi 2 - 2 pile yaptım.Veeee saplarını da diktikten sonra kullanıma hazır. Aaaa pardon, güvenlik açısından ağzına da çırt çırt diktim. O kadar....Artık alışverişlerimde ben de bunları kullanacağım. Katlayıp çantama koyup çıkıyorum alışverişe.....

27 Ağustos 2009 Perşembe

KÜÇÜK SANDIK


Bu çalışma mdf ile yapıldı.Zımparalama,boyama ve vernikleme işleminden sonra süslemeleri yapıldı. Deri ve metal malzemeler görüldüğü gibi zevke göre kullanıldı.

DERİ SAATBu çalışma da aslına bakılırsa oğlumun . Tamamen soyut imgelemini kullanarak ürettiği bir model. Deriye özgürce biçim verip bir de ortasına saat monte ederek yaptı.

KİL VE SERAMİK ÇALIŞMALARIMDAN ÖRNEKLER


Her şey iyi güzel ama Karakız'ım bu işe pek memnun değil gibi. :))))

26 Ağustos 2009 Çarşamba

BARDAK SÜSLEME

Ayaklı bir bardağımız vardı ve çatladığı için kullanamıyorduk.Atmaya kıyamıyordum her zamanki gibi. Oğlum sağolsun şişelerde kullandığı malzemelerle bardağımıza da hayat verdi. Şimdi hem dekoratif amaçlı, hem de kalemlik ya da vazo olarak çok iş görüyor.

24 Ağustos 2009 Pazartesi

"sergun"...: dantel avize örneği

"sergun"...: dantel avize örneği
Yayınlarımı zevkle izlediğim "sergun" arkadaşımdan aldığım bu yaratıcı fikre bayıldım.Çok başarılı bir değerlendirme örneği olduğunu düşünüyorum.

21 Ağustos 2009 Cuma

ŞİŞE SÜSLEMELERİMİZ

ŞİŞELERE DEVAM.....Boşalan çeşitli cam şişeleri (içki, meyve suyu, vb) atmayarak hem değerlendirmiş oluyoruz, hem de çok orijinal hediyelikler ortaya çıkıyor. Ayrıca son derece de işlevsel. İçlerinde içki, meyve suyu,zeytinyağı gibi şeyler de saklanabilir. Yine deri,pıt pıt ve metal süslemeler yardımıyla yapılmış bir çalışma.

AEROMAT-ODA PARFÜMÜ

Bu oda parfümünü salonumuzun genel havasına ve rengine uymadığı için gizli gizli kullanıyorduk adeta. Ama oğlum onu eski bir çantamın yapay derisi ile kaplayarak salonumuza yakışır bir hale getirdi. Üstüne de küçük pıt pıtlarla süslemeler yaptı.

DUVAR SÜSÜM

Bu ve bunun benzeri pek çok duvar süsünü yıllar önce seri şekilde üretip arkadaşlarıma hediye etmiştim. Bir tane de bende kalmış. Artan keten kumaşlara istediğim şekilleri , ütüyle sabitlenen kumaş boyaları ile çizdim.Ütüledim ve parklardan bulduğum ağaçların kırık dallarıyla da duvara tutturdum. Çok dekoratif bir fikir. Bulunduğu ortamın havasını değiştiriyor.

20 Ağustos 2009 Perşembe

POŞET TORBALARIM

Bunlar da diğer poşet torbalarım. Biri oğlumun şorta dönüşen pantolonundan artan kumaşla dikildi. Diğeri de evde artan iplerin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıktı.

17 Ağustos 2009 Pazartesi

PORTFÖY

Kocaman çantalardan telefon çaldığında onu bulmak ya da alışveriş sırasında cüzdanı dakikalarca aramak, eli kolu dolu kapıya gelip de çantadan anahtarımı bulmak zoruma gittiği için kendimce böyle bir çözüm düşündüm. Yine tamamen kendime ait bir dizaynla bu çözümü buldum. Kot eteğimden artan kumaşı cüzdanımı, telefonumu ve anahtarlarımı alacak büyüklükte kesip diktim. Sonra onların alanlarını dikişle çizgi halinde diktim.İki tane de fermuarla ağızlarını güvenli hale getirdim. Önemli olan sağlam bir sapla onu çantaya tutturmak.İstediğinizda çantanın içinde ya da dışında da durabilir. Hatta bu modeli örgüye uygulamak da mümkün.

16 Ağustos 2009 Pazar

Poşet torbası

Evdeki kırıntıları,yani boncuk,zincir ,kırık kolye parçası ve akla gelebilecek her türlü artık malzemeyi değerlendirdiğim bir çelışmam oldu.Tamamen kendi dizaynım ve kendi fikrimdi. Yine evdeki 60-70 cm+80-90 cm lik bir artık kumaş ve yırtık eski bir fulardan yararlanarak oluşturdum. Önce kumaşın üstüne fularımın sağlam yerlerini parça parça kesip monte ettim.Sonra boncukları diktim ve en sonunda da poşetliğimi torba şeklinde yanlardan birleştirdim.

BEBEK ELBİSESİ

Bunu, eski ama çok sevdiğim bir öğrencimin doğacak bebeği için ördüm.Dört renk yumuşak yün aldım.Tüylü olmamasına dikkat ettim. Bebeklerin solunum yollarına zarar verdiği için. Ama iplerden yarıdan fazlası arttı.6 numara tığla ördüm.En fazla 2 öğleden sonra da bitirirsiniz.

12 Ağustos 2009 Çarşamba

NİŞAN SANDIĞI

Bu benim oğlumun yaptığı nişan sandığı. MDF den yaptı.İçinin satenini ben diktim. Ama deri işi ve boyama işi,metal süslemeleri, sateni monte etmesi,kulplarının takılması,zımparalama tamamen oğluma aittir. Çok da ucuza sattı. :))
Bir tane de evimize yapıyor şimdi. Çünkü salonumuza çok yakıştı.


Bu da benim fotoğraf denemelerimden biri. Gece araba ışıklarını çekmiştim bir benzinlikte beklerken.