link Within

31 Ocak 2010 Pazar

UYARI YAZILARIMIZIN YAPILIŞI

Oğlumun bu çalışmalarından bir ikisini daha önce de burada yayınlamıştım. Bu yazıları yazma ve evde bulundurma nedenlerimizi de o yazımda ve burada anlatmıştım.
Epeyce ilgi görüyor eve gelip giden arkadaşlarımızdan bu icadı oğlumun. Birkaç arkadaşı da istemiş ondan. O atelyemizde bunları yaparken ben de aşama aşama sizin için görüntülemeye çalıştı. Dilim döndüğünce anlatayım.
Önce kırtasiye malzemeleri vb. satan yerlerden ısıyla yapışan ahşap kaplamalardan alıyorsunuz.
Sonra bilgisayardan istediğiniz uyarı yazısını çıkarıyor ve onları kestikten sonra orasını burasını yakarak eski görüntüsü veriyorsunuz. Hoşluk katıyorsunuz.:))))
Sonra kaplamayı kalın bir koli kartonuna ütüleyerek yapıştırıyorsunuz. Kalın olması gerekir ki sağlam olsun ve dik dursun. Kaplama zayıf bir malzeme çünkü.
Arkasından da yazınızı o kaplamanın üstüne yine ütüyle yapıştırıyorsunuz ve fazlalıkları kesiyorsunuz.
İşte bu kadar. İsterseniz bir iki pıt pıt denilen metal malzeme ile de süsleyebilirsiniz. Kullanıma hazır durumda. İster asılacak yer yapın arkasına duvarda kullanın, isterseniz bizim gibi kitaplığınıza vb. dayayarak kullanın. Kolay gelsin.
İstediğiniz her uyarıyı nazikçe bu şekilde yapabilirsiniz. İşyerleri için de kullanılabilir.

EVSİZ VE KİMSESİZ KEDİLER

Emek'te "FourVet" diye dört veterinerin birlikte çalıştığı çok güzel bir veterinerlik var. Bizim kuzucukların da veterinerleridir onlar. Hem de yıllardır. Büyük kızımın 16 yaşında olduğunu söylersem yıllardır sözüne yüklediğim anlam sanırım daha iyi anlaşılır.
Neden bu veterinerlikten söz ediyorum derseniz. O kadar zor bulunuyor ki sevgiyle işini yapan veteriner. Yalnızca para kazanmak için bu işi yapanlar piyasayı doldurmuş durumda maalesef. Özellikle Aydın Bey'in bizim kızlarımızda hakkı çoktur.

Her gidişimizde sevgiyle, okşayarak ve konuşarak, son derece ciddiye alarak onlarla ilgilenmiştir.
Oysa Fakülteye götürdüğümüzde bile elindeki çubukla kızımı çevirmeye çalışan veteriner hekimler görüp şaşırmıştım. Bir daha da oraya gitmedik zaten. Hem de hocaydı bunu yapan.
Buraya sürekli gelen mahalle sakinlerinden 6 yaşlarında bir çocuk var. Kedileri çok seviyormuş. Ama annesi astım hastası olduğu için eve alamıyormuş.O da sık sık gelerek buradaki dostlarını seviyor. Yolda, sokakta bulduğu yardıma muhtaç hayvanları da getiriyor. Onlara kafesler yapmışlar ve birisi gelip de evlat edininceye kadar burada konuk ediliyorlar.


Bu da küçük Samet'in getirdiği konuklardan biri. Trafik kazası geçirmiş.Bakım sayesinde şimdi oldukça iyi görünüyor. Pet Shoplardan satın almak yerine, evlat edinmek isteyen arkadaşların buraya başvurmalarını çok isterim. Böylece Pet Shoplardaki acımasız ticarete de belki hız katmamış oluruz .
Buraya ulaşmak isteyen arkadaşlar benim mailime yazabilirler. Ben telefon numaralarını ve adreslerini verebilirim.


Şu güzelliğe bakın. Yalnız uyanıkken ortalığı birbirne katan bir velet bu yavrucuk. Şimdi zararsız moda geçmiş. ...

23 Ocak 2010 Cumartesi

KÜRKE HAYIR, KUŞ TÜYÜNE HAYIR!.....

kürkehayir.gen.tr Lütfen burayı ziyaret edelim ve dikkatlice okuyalım. Bizim başımıza vurularak bayıltılsak ve derimiz yüzülerek giysi yapılsa, ya da çocuklarımızın, neler hissederdik acaba? Şık olmanın tek yolu kürk mü? Bu nasıl affedilemez bir katliamdır. Modacıların bu yılı kürk yılı ilan etmelerini protesto ediyorum ve hepsini lanetliyorum. Bencilce doğayı yok edip sonra da yakınmaya kimsenin hakkı yok.Geleceğimizi bizden çalamazsınız.Buna izin verilmemeli. Yaptığınız korku filmlerinde bile ender rastlanır şeylerdir. Ey yaratılanların "en soylusu " insan. Utanıyorum....

17 Ocak 2010 Pazar

BOYAMADAN İŞLEMEYE DÖNÜŞÜM

Kumaş boyamalrın çok moda olduğu yıllarda ben de merak sarmıştım. Ama öyle tonlamalı ince boyamalar değil, ben otantik görünümlü,Türk desenleri,Kızılderili desenleri felan çalışmıştım. Çok da beğenilmişti. Desenlerini kendim tasarlıyordum. O dönemlerden kalan bir örtüm. Solmaya başlayınca kıyamadım atmaya ve boyaların üstünden nerdeyse aynı renk iplerle iğne ardı işi yaparak biraz daha uzun ömürlü hale getirdim onlerı. Bu örtüm o zamanlardan kalan tek tük modellerimden birisi. Severek kullanıyoruz çalışma odamızda.
Saçakları da anlaşıldığı üzere kendi teli çekilerek yapılıyor. Sonra da belli tutamlar alarak yine kendi ipiyle bağlamıştım.

TEPSİ ÖRTÜLERİ VE SUNUM

Tepsi örtülerini severim. Büyük, küçük fark etmez. Sunumun tüm havasını değiştirdiğini, sıcaklık ve özen duygusu kattığını düşünüyorum. Evde kullandığım birkaç tepsi örtüsünü ve eski bir oda takımı parçasını sizinle paylaşıyorum. Eskiden oda takımı parçasıydı ama şimdi tepsi örtüsü oluyor ( zaman zaman. :)) )......
Bu balıklı örtüyü daha önce de yayınlamışım sanırım. Yükledikten sonra anımsadım. Silmeye kıyamadım ama..
Bir şöyle sunmak var kahveyi ya da çayı; bir de aşağıdaki gibi sunmak var değil mi?
Havası nasıl da değişiyor sunumun. Bence lezzeti de değişiyor sunulanın....Sohbetin havası da....
Flaş çok patlamış ama annemin ördüğü bu tepsi örtüm içlerinde en çok sevdiğimdir. Yıllardır da kullanırım. Yakından örneği böyle....

16 Ocak 2010 Cumartesi

MEKİK OYALI YAZMALAR

Hak ettiği değeri görmesi gereken bir oya; MEKİK OYASI. Ustası azdır bu oyanın...Çok otantik bir oyadır. Gittikçe de az görülür olmaya başlıyor. Oysa ben onun zerafetine hayranımdır.

Renk uyumuna hayran olduğum bir çalışma. Arkadaşım Gül Akgün ' ün çalışmaları bunlar. Yaptığı her işi güzel yapan arkadaşım tam bir mekik ustasıdır. Çok kısa sürede çok güzel mekikler işler. Bayram şekeri modelini uygulamış burada. Yaptığı işler kapışılan bir ustadır arkadaşım.
Asaleti görüyor musunuz. Şifon ve mekik buluşması....

Düz bir şifonda renkli bir mekiğin güzelliğne bakın. Ben izlemeye doyamıyorum.
Çok güzel bir oya örneği daha. Fotoğraf gerçekten oyanın güzelliğini anlatmaya yetersiz kalmış.

Gümüşi ışıltıları olan muhteşem bir renk ve çok becerikli bir el..... Bu güzelliği anlatmaya bence fotoğraf yetmiyor. Çok zarif. İnanılmaz zarif hem de....

Düz renkle yapılmış mekiğin havası da bir başka güzel.Çok ağır ve nazlı bir edası var.

Model ( bayram şekeri) her renkte ayrı güzel duruyor.

Gül Hanımın bayram şekeri modeli.Her bir şeker ayrı ayrı yapılıp monte ediliyor. Her rengi ayrı güzel duruyor. Siparişle de çalışıyor. Yazmasını önceden alıp ona göre renk seçimi yapıp iplerini alıyor ve oyasını işleyip dikiyor. Muhteşem duruyorlar.

8 Ocak 2010 Cuma

FULAR - ATKI

Sıradan bir aksesuarla fark yaratmak.Farklı bir tarz,fark yaratmak,vintage...Buradan aldım.. Sade ama şık... Atkının ya da fuların ucuna dantel de dikilebilir, farklı bir kumaş da kullanılabilir. vb.vb.vb.

DANTEL VE KUMAŞ

Kumaşı kestikten sonra kenarı ince bir dikişle , dağılmaması için dikilir. Ama bazı sentetik kumaşları hafifçe, karartmadan yakarak da bunu sağlamak mümkün.
Renkli ipler de kullanılabilir. Ama önemli olan kumaşın kalınlığı ile ipin kalınlığının uyuşması.Çok kalın bir kumaşa ince bir ip yakışmaz.Bir de ilk sıradan itibaren büzmemeye dikkat etmek gerekir. Kumaş büzülürse tüm havası kaçar.
Kolay ama şık bir çalışma. Pek çok biçimde kesebileceğimiz kumaşların kenarını buna benzer dantellerle daha şık bir hale getirebiliriz. Buradan aldım. Daniela'ya çok teşekkürler....

1 Ocak 2010 Cuma

ERKEKLER İÇİN ÇANTA

Erkekler içi de çanta örülebilir demiş bir arkadaş ve bunu da hayata geçirmiş. Çok beğendim hem düşünceyi,hem de çantaları. Ayrıntılar burada... Ve diğer modeller...

BİLEKLİK VEYA JARTİYER

Aldığım yerde jartiyer olarak düşünülmüş.Ama bileklik de olabilir dedim. Çok sevimli. Buradan aldım.

DEĞİŞİK BİR ŞAPKA
Benim gibi başlarını sıkı sıkı örtmekten bunalanlar ama kafaları donanlar varsa iyi bir çözüm olabilir. Saçımız da pek bozulmaz bu arada. :))) Buradan aldım. knitty .com

ÇOCUK VE BAYAN ETEĞİ İÇİN....

Bu modeli aldığım kendi sitesinde çok açıklamalı biçimde anlatılmış. Ama çok da bilmediğimiz bir model değil.
Belki farklı renklerle daha da şık durabilirdi.
Ama buna diyecek hiçbir sözüm yok .Çok şık olmuş. Buradan aldım. knitty.com

ERKEK KAZAĞI

ÇOk sade ve spor.Spor bir şıklık. Kolay bir model. Ben çok beğendim. Erkekler de beğenir umarım.Buradan aldım.knitty. com'a teşekkürler. Tüm açıklamalar isterseniz orada var.

KAZAK

Çok beğendim bunu da...
Hiç zor bir örnek değil. Görüldüğü gibi. Ama daha açıklamalı bir tarif isterseniz kendi sitesin de var. knitty.com.... Yani burada... Modelle ilgili tüm açıklamalar mevcut.
ÇOK AMAÇLI KAZAK

Ne kadar şık duruyor değil mi? Yarım kollu,harika bir kazak,bahar için ideal,ya da kalın hırkaların altından giymek için. Ya da........
hemen bir kol takıp tek başına uzun kollu bir kazak haline dönüştürmek de mümkün. Yalnız bu hafif yırtmaç görüntüsü hoş dursa da hoşlanmayanlar birkaç ilik daha ekleyip tamamen kapalı gibi de kullanabilirler bence.
Bayıldım bu modele arkadaşlar. Yine adres burası.. knitty.com. Tüm ayrıntıları ve paftaları burada mevcut.