link Within

31 Ekim 2009 Cumartesi

UYKUSUZ' DAN....

Ersin Karabulut'un çizgisi "Sandık İçi" tiplemesi. Oğlumun yorumuyla.... Yani oğluşum çizdi bunu. Karikatürü kendi çizgisiyle yorumladı. "Uykusuz" okuyucusudur da kendisi.... Çok sevdiğim öğrencim ve oğlumun arkadaşı Bedia Tatlıdede'nin odasında şimdi bu çizim. Ona doğumgünü hediyesi olarak yaptı. İkisi de Sandık İçi hayranıdır. Çok akıllı ve kişilikli bir kızımdır Bediş. Okuyan ve düşünen, sağlam bir gençtir. Umudumu geleceğe taptaze taşıyan Cumhuriyet gencidir. Ona ve değerli ailesine de selamlarımı gönderiyorum buradan. Bedia'm seni çok seviyorum.

UYARI- MUTLULUK

Arkadaşlar, bloğuma dadanan Trojan Virüsünü sonunda def etmeyi başarabildim. Birkaç yerden GADGET almıştım. Çok sevimliydiler. Sanırım onlardan bulaştı bu casus yazılım. Artık nerdeyse bloğuma giremez olmuştum ve onca emeğime üzülüyordum. Bloğumu gönül rahatlığıyla kimseye öneremiyordum. Farklı sitelerden yaptığım alıntıları ve o GADGETları silmek durumunda kaldım. Bloğum biraz yoksullaştı, rengini yitirdi ama olsun. Yeniden ve daha güvenilir biçimde güzelleştireceğim.
Geçmiş olsun bana diyorum. Derin bir nefes aldım.

21 Ekim 2009 Çarşamba

MUM BATİKLERE DEVAM
İlk resmin arkadan ışıklandırılmış hali.Ama çekerken biraz sallamışım sanırım. Hepsini böyle arkadan ışıklandırarak kullanmak mümkün. Hatta bu resimlerden lamba da yapılabilir. Arkadaşımın böyle bir projesi de var aslında ama ne zaman yapar bilmiyorum. Yine imza FATMA URAL tabi ki....
Arkadaşım Fatma Ural'da bunlardan daha çok sayıda var. Zaman zaman onları da görüntülemek istiyorum.
Parafin kullanarak yapıyor arkadaşım bunu. Bir sürü de malzemesi var. Onları da yazacağım.
Kullanılan araç ve gereçler:
*Balmumu
*Parafin
*Kasnak
*Batik cezvesi
*Kumaş
*Kumaş boyaları
*Fırçalar
*Raptiye
*Eldiven
*Kalem
*Kumaştan mumu almak için gazete veya hamur kağıt
*Gaz veya benzin
Yapılışı : Kumaş yıkanıp ütülendikten sonra kasnağa gerilir. Belmar usulü ısıtılan balmumu ve parafin desen üzerinden batik cezvesi ile kontür halinde çekilir. Kontür halinde çekilen balmumu donduktan sonra desenin içi istenilen renkte boyanır. Boyama işlemi bittikten sonra kumaşın tamamı balmumu ve parafinle kaplanır.
Donan balmumu sonucu kumaş elle çeşitli şekillerde kırılarak önceden hazırlanmış boyalı suya bastırılır. Bu işlemler sonucu kumaşın üzerinden mum gazete veya samanlı kağıt ile ütü yardımıyla alınır. Kumaş gazlı ve benzinli suda yıkanarak kullanılır hale getirilir.
Batik tekniği: Kumaş yıkanıp ütülendikten sonra üzerine desen çizilerek kasnağa gerilir. Bir kap içerisinde belmar usulü ısıtılan balmumu ve parafin (2 ölçü balmumu - 1 ölçü parafin) batik cezvesi yardımı ile desen üzerinde kontür halinde çekilir. Balmumunun uygulandığı alanın arkasının (şeffaf) görünür hale geçmesi gerekir. Bu balmumunun ideal sıcaklıkta olduğunu gösterir. Kontur işlemi bittikten sonra balmumu soğuyup katı hale geçmesinden sonra boyama işlemine başlanır.
Desenin içi istenilen renkte fırça yardımıyla kumaş boyaları ile boyanır. Boya işleminin kuruma süresi 24 saattir. Kuruma işlemi bittikten sonra yine belmar usulü ısıtılan mum ve parafin (1 ölçü balmumu - 2 ölçü parafin) fırça yardımı ile kumaşın tamamı kapatılacak şekilde sürülür. Balmumu uygulandığı alanın şeffaf olması gerekir. Bu balmumunun ideal sıcaklıkta olduğunu gösterir. Bu işlemde bekleme süresi 4 saattir.
Balmumu soğuyup katı hale geldikten sonra el yardımı ile çeşitli şekillerde kırılarak önceden hazırlanmış boyalı suya batırılır. Kumaşın kuruma süresi işlem sonucunda 24 saattir. Kuruma işlemi bittikten sonra kumaş üzerindeki mum gazete ve samanlı kağıt kullanılarak ütü yardımı ile alınır.
Burada dikkat edilecek husus kullanılan gazetelerin mümkün olduğunca eski olması gerekir. Çünkü yeni gazetelerdeki mürekkep kumaş üzerine geçebilir. Ütüleme işlemi bittikten sonra kumaş gazlı su içerisinde beş dakika bekletilir. Sudan çıkartılan kumaş sıkılmadan gölge bir yerde kurutulur.

18 Ekim 2009 Pazar

DANTEL ÖRNEĞİ

Annemin tonton elleriyle ördüğü bir model bu.Yastık yapılabilir. Oda takımı, vb . olabilir. Çok hoşuma gittiği için yayınlıyorum. Annemin de ellerine sağlık diyorum. İyi ki var canım annem benim.

15 Ekim 2009 Perşembe

ESKİLERİ DEĞERLENDİRME ETKİNLİĞİ

"Seragun" arkadaşım ve "Eylül Bahçesi" arkadaşım çok güzel bir etkinlik başlattılar. Benim "duyuru" sütunumda da görmüşsünüzdür. Bizim gönderdiğimiz ürünleri bu başlığa uygun ise yayınlıyorlar. Benim de oaradan aldığım bu fikir çok hoşuma gitti. Kot kumaşı çok severim zaten. Bu pantolondan yapılmış hem de. Eylül Bahçesinin çalışmasıdır.
http:seragun.blogcu.com/ da mutlaka gezilmeye değer bir blog düzenlemiştir. Her iki arkadaşımızı da kutluyor , buna benzer çalışmalarının devamını diliyorum.
Benim de bunun gibi birkaç çalışmamı yayınlamışlar . Çok teşekkür ederim onlara. Bence yeni fikirler edinmek, tüyolar almak için mutlaka geziniz.

"Değerli blog dostlarım, Ekim ayı Eskileri Değerlendirme Etkinliği sevgili seragun'un öncülüğüyle ve sizlerin de katkılarıyla benim blogumda yapılmaktadır.Değerli Arkadaşım http://seragun.blogcu.com/ ' a, bizleri böyle güzel bir etkinlik çerçevesinde bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum." Eylül Bahçesinin duyurusunu da aynen iletiyorum.

10 Ekim 2009 Cumartesi

MUM BATİK ŞAHMARAN KEDİ

Arkadaşım Fatma Ural bu tekniğin ülkemizde ender başarılı uygulayıcılarından biridir. Evinin her tarafı bu çalışmalarla dolu. Çok güzel çalışmaları var. Ona sürpriz yapmak için bize armağan ettiği bu tabloyu ekledim önce. Onun hoşuna giderse diğer çalışmalarını da ekleyip yapılışını anlatacağım.

SON TORBAM

Daha önce de bundan yapmıştım. Onlara poşet torbası demiştim. Ama sağolsun 10 Marifetten arkadaşım Akoni ; hem "Poşete hayır!" deyip hem de "Poşet Torbası" dediğim için çok yerinde bir uyarıda bulundu. Akoni:torba çok cici ama başka amaçlı kullanalım... poşetee hayırrrr! Ben de bu kez yalnızca "torba" dedim. Çok amaçlı bir torba. Hem de çok dekoratif.
Bunu da çok sevdiğim arkadaşım. Fatma Ural'a hediye ettim. Güle güle kullanır umarım "Çok Amaçlı Torba' yı.....
Fotoğrafları çekerken Karakız'ımım birazcık kıskançlığı tuttu. Uzun uzun süzdü önce. Sonraaa...
Gelip şöyle bir kontrol etti. Kokladı ve zararsız olduğuna kanaat getirince gitti. :)))

2 Ekim 2009 Cuma

KOLYE ( OYA VE KURDELA )

Pratik ve şık.....
Bileklik olarak da kullanılabilir.
Evde annemden kalan çok güzel bir mor oya vardı.Herhangi bir yerde kullanamamıştım. Bayramda da mor kurdelayla süslenmiş bir kutu çikolata geldi. Morun bu tonunu çok severim. İkisi birbirine o kadar çok uydu ki. Ben de birbirine sararak kolye yaptım onları. Çok şık oldu.

AYAKKABILIK-ORGANİZER

http://http://www.10marifet.org/yazi/terlikler-icin Adadenizi arkadaşımın bu bağlantısında sözünü ettiği düzenleyiciden ben de hemen dikmiştim ama fotoğraflamak ve yüklemek için ancak zaman bulabildim. Ondan aldığım fikirle yaptığım bu terlik toparlayıcısı ve düzenleyicisi işte bu....Adadenizi'nin annesinin yaptığı kadar düzgün olamsa da acil gereksinimim vardı ve onu karşıladı. Çok kullanışlı gerçekten de.....

KOLYELERİM (BONCUK İŞLEMELİ)

Bütün malzeme bu.... İstediğiniz renk ve özellikte küçücük bir parça kumaş, aynı renkte naylon ip, istediğiniz renk ve tonlarda boncuk ve çeşitli malzeme ile bir de makas. .... Sonrası her kolyede olduğu gibi, Zincir,mum ip vs., arkalarına da klipsler....
Sonunda, geçen ay topluca fotoğraflarını yüklediğim kolyelerimin tek tek fotoğraflarını çekip de yükleyebildim.. :)))
Sade kırmızılı bir çalışma. ....

Biraz sonbahar renkleri.....
Hint işi eteğimden artan kumaşa yapıldı....
Dağınık değil de mozaik desenli diktim (renklerine göre ) boncukları.....

Toplu resmi geçit....

DEFTER KAPLAMA

Defterlerin kapları kimi zaman sabit, kimi zaman da isteğe göre çıkarılabilir özellikte ( cep ) şeklinde yapıldı. Bunları yapalı çok zaman olduğu için yapılış aşamalarını fotoğraflayamadık maalesef. Birkaç yıl önce yapılmış ürünler bunlar. Ama yine yapay deri ve ince sünger kullanıldı önce. Sünger derinin biraz daha dolgun görünmesini sağlıyor. Parça deri olduğu için yakından baktığınızda yapıştırma yerlerini göreceksiniz. Üstü pıt pıt ve metal yada kenar harcı diye satılan malzemelerle süslendi.
Buradaki deri kaplanmış defterlr gibi hediye torbasını da oğlum yaptı. Basitçe bir kesekağıdı yaptı ve delerek sap geçirdi ama onu güzel ve özel kılan bence üstüne yapıştırdığı gerçek kuru yaprak.....


Arkadaşlar benim gönderdiğim deri çalışmalardan bıktılar belki ama ne yapayım. :)) Bunları da paylaşmak istedim.